Giresun Üni.
( Devlet Üniversitesi )
İdari Birimler & Tanıtım
Akademik Birimler
» Fakülteler
* Tıp Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Eğitim Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Fen Edebiyat Fakültesi
( 0 Bölüm )
* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Sağlık Bilimleri Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Görele Güzel Sanatlar Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Tirebolu İletişim Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Mühendislik Fakültesi
( 0 Bölüm )
» Enstitüler
* Fen Bilimleri Enstitüsü
( 0 Bölüm )
* Sosyal Bilimler Enstitüsü
( 0 Bölüm )
* Sağlık Bilimleri Enstitüsü
( 0 Bölüm )
» Yüksekokullar
* Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Bulancak Kadir Kabataş Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Şebinkarahisar Fevzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
» Meslek Yüksekokulları
* Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Tirebolu Mehmet Bayrak Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Eynesli Kamil Nalbant Meslek Yükseokulu
( 0 Bölüm )
* Keşap Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Espiye Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Dereli Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
» Rektörlüğe Bağlı Bölümler
* Enformatik Bölümü
( 0 Bölüm )
» Rektörlüğe Bağlı Birimler
* Yabancı Diller Bölümü
( 0 Bölüm )
* Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
( 0 Bölüm )
* Atatürk İlke ve İnkilap Tarihi Bölümü
( 0 Bölüm )
* Güzel Sanatlar Bölümü
( 0 Bölüm )
» Devlet Konservatuvarı
* Devlet Konservatuarı
( 0 Bölüm )
» Araştırma
* Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi
( 0 Bölüm )
* Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM)
( 0 Bölüm )
* Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
( 0 Bölüm )
* Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜSEM)
( 0 Bölüm )
* Türkçe ve Yabancı Diller Arş. ve Uyg. Merkz. (TÖMER)
( 0 Bölüm )
* Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi
( 0 Bölüm )
Giresun » Giresun Üni.
Giresun Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş yeni bir üniversite olarak görülse de, gerçekte bünyesindeki bazı birimlerin geçmişi çok gerilere gitmektedir. Bugün Giresun Üniversitesi’ni oluşturan bazı birimler, dün, Milli Eğitim Bakanlığı’na, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne ve Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı idi. Giresun Üniversitesi’nin tarihçesine bakarken bunları görmek gerekir. Giresun Üniversitesi’ne vücut veren birimler, tarihsel akış içersinde müteakip paragraflarda sunulmuştur.
 
Üniversitemizin temelini 1962 yılında Kız Öğretmen Okulu adıyla eğitim öğretime başlayan birim teşkil etmektedir. Giresun Kız Öğretmen Okulu, 1976 yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da aynı üniversiteye bağlı olarak Eğitim Fakültesi halini almıştır.
 
1976 yılında MEB’e bağlı olarak açılan ve 1982 yılında KTÜ Rektörlüğü’ne bağlanan Meslek Yüksekokulu, 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlayan ve 1996 yılında lisans düzeyinde KTÜ’ ye bağlanan Sağlık Yüksek Okulu, KTÜ Rektörlüğü’ne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete giren Tirebolu Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında KTÜ Rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlayan Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, Mart 2003’te kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlayan Alucra Meslek Yüksekokulu, 2006 Yılında 5467 Sayılı Kanun ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan Giresun Üniversitesini oluşturmuştur.
 
Giresun Üniversitesi bünyesinde 27 Mayıs 2007 tarihinde  Tıp Fakültesi,                                     14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Görele Güzel Sanatlar Fakültesi, 14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Tirebolu İletişim Fakültesi, 22 Temmuz 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Devlet Konservatuarı, 14 Ağustos 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Bulancak Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 15 Kasım 2007 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Eynesil Meslek Yüksekokulu, 14 Şubat 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Espiye Meslek Yüksekokulu, 16 Nisan 2008 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Keşap Meslek Yüksekokulu açılmıştır.
 
Sağlık Yüksekokulu, iki yeni bölüm ilavesi ile 15 Ekim 2008 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmüştür.
 
Rektörlüğe bağlı merkezler olarak 2007 yılında Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM), Giresun Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜSEM), Tıp Fakültesi bünyesinde Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜSAM) ve 2009 yılında Fındık Araştırma ve Uygulama Merkezi (GİFAM)  kurulmuştur.
 
13 Nisan 2007 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu Kararı ile Rektörlüğe Bağlı Bölümler olarak, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Güzel Sanatlar Bölümü, Beden Eğitimi Bölümü ve Enformatik Bölümü kurulmuştur.
 
 
Giresun Üni. » Etkinlikleri