Dicle Üniversitesi
( Devlet Üniversitesi )
İdari Birimler & Tanıtım
Akademik Birimler
» Fakülteler
* Tıp Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Fen Edebiyat Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Diş Hekimliği Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Hukuk Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Mühendislik Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Veterinerlik Fakültesi
( 0 Bölüm )
* Ziraat Fakültesi
( 0 Bölüm )
* İlahiyat Fakültesi
( 0 Bölüm )
* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
( 0 Bölüm )
» Enstitüler
* Sağlık Bilimleri Enstitüsü
( 0 Bölüm )
* Fen Bilimleri Enstitüsü
( 0 Bölüm )
* Sosyal Bilimler Enstitüsü
( 0 Bölüm )
» Yüksekokullar
* Atatürk Sağlık Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
» Meslek Yüksekokulları
* Diyarbakır Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Bismil Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Çermik Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Çüngüş Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Ergani Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Şırnak Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Cizre Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
* Atatürk Sağlık Hizmetler Meslek Yüksekokulu
( 0 Bölüm )
» Devlet Konservatuvarı
* Devlet Konservatuarı
( 0 Bölüm )
» Araştırma Merkezleri
* Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
( 0 Bölüm )
* Çevre Sorunları Uygulama ve Arş.Merkz.
( 0 Bölüm )
* G.A.P. Uyg. Arş. Merkz.
( 0 Bölüm )
* Güneş Enerjisi Uyg. Arş. Merkz.
( 0 Bölüm )
* Karaciğer Hastalıkları Uyg. Arş. Merkz.
( 0 Bölüm )
* Psikolojik ve Sosyal Danışma Uyg. Arş. Merkz.
( 0 Bölüm )
* Sağlık Bilimleri Uyg. Arş. Merkz. (DUSAM)
( 0 Bölüm )
* Yabancı Diller Öğretimi Uyg. Arş. Merkz.
( 0 Bölüm )
* Doğal Afetler Arş. ve İnceleme Merkezi
( 0 Bölüm )
Diyarbakır » Dicle Üniversitesi
1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur.
1969 yılında öğrencilerini Diyarbakır’a naklederek Ankara Üniversitesine bağlı bir fakülte olarak faaliyetini sürdürmüş ve 1974 yılında Fen Bilimleri Fakültesinin de açılması ile Diyarbakır Üniversitesi fiilen kurulmuştur.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yürürlüğe girmesinden sonra 1982 tarihinde çıkartılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Diyarbakır Üniversitesinin adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.
Aynı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Hukuk Fakültesi ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar da Dicle Üniversitesine bağlanmıştır.
Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra, 1988-1989 öğretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 öğretim yılında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 öğretim yılında Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmiştir.
Daha sonra Bismil, Çermik ve Batman yerleşim birimlerinde Üniversitemize bağlı olarak birer yeni Meslek Yüksekokulunun daha kurulması uygun görülmüştür. 11.7.1992 tarihinde çıkartılan 3837 sayılı Kanunla Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gören Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ile Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu yeni kurulan Harran Üniversitesine bağlanmış ve Üniversitemize bağlı olarak Ziraat, Veteriner ve İlahiyat Fakülteleri adı altında üç yeni fakültenin kurulması uygun görülmüştür.
Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil ve Çermik İlçesinde kurulan Yüksekokullar ile Batman İlinde kurulan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Önceki yıllarda kurulan Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 öğretim yılında hizmete girmiştir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarımıza ilave olarak 1997-1998 öğretim yılında Diyarbakır, Siirt ve Mardin’de birer Sağlık Yüksekokulu, Ergani ve Çüngüş’te ise birer Meslek Yüksekokulu açılarak hizmete girmiştir.
Daha sonra 1998-1999 öğretim yılında Diyarbakır’da Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 1999-2000 öğretim yılında ise Batman’da Teknik Eğitim Fakültesi açılmıştır. Ayrıca Diyarbakır’da Sivil Havacılık Yüksek Okulu ile birlikte Devlet Konservatuarı kurulmuştur. Devlet Konservatuarı 2002-2003 öğretim yılında faaliyete girmiştir.
2002-2003 Öğretim yılında Siirt iline bağlı Siirt Meslek Yüksekokulu açılmasıyla birlikte bugün Dicle Üniversitesi bünyesinde ; 13 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 3 Enstitü, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır.
 
Bir önceki yazımız olan Çukurova Üniversitesi ve Tarihçesi başlıklı makalemizde çukurova uni, çukurova üni tarihçe ve Çukurova Üniversitesi ve Tarihçesi hakkında bilgiler verilmektedir.
Dicle Üniversitesi » Etkinlikleri