Prof. Dr. Erol Parlak’a Cumhurbaşkanlığından Ödül
Görüntülenme : 6951
İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölüm Başkanı öğretim üyemiz Prof. Dr. Erol Parlak, Anadolu’nun kültürel zenginliğini ve birleştirici ruhunu ortaya koyan çalışmalarından ötürü, bu yılın Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görüldü. 

Mızrapsız bir bağlama çalış şekli olan şelpe tekniğini (parmak tekniği) sistemleştiren öğretim üyemiz, elle bağlama çalma geleneğinin günümüzdeki önde gelen virtüözlerinden. Uyguladığı çalış teknikleriyle, tıpkı bağlamayı benimseyen Anadolu toprakları gibi ülkemizin çok kültürlü yapısını yansıtan Parlak, bunu yaparken yeni açılımlar denerken Anadolu kültürünün özünden ve geleneklerinden kopmuyor. Müzisyen kişiliğinin yanında, müzikal birikimimize akademik açıdan da katkıda bulunan öğretim üyemiz, Anadolu müzik sanatının en büyük ustalarından Neşet Ertaş üzerine yapılan en kapsamlı çalışma ve 16 yıllık bir emeğin ürünü olan iki ciltlik “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabı ile çalışmalarına bir yenisini ekledi. Öğretim üyemiz bu eserin ilk cildinde sanatçının biyografisine odaklanırken, ikinci ciltte Ertaş’ın sanatsal tavrını oluşturan unsurlar, çalıp söyleyişindeki teknikler, anlatım özelliklerine ve nüanslar hakkında geniş bilgilere yer veriyor. 

Parlak, usta-çırak ve öğrenci-öğretmen ilişkisi temellerine dayandırdığı saz - bağlama eğitimleri, halk müziğimiz üzerine yaptığı akademik çalışmaları ölümsüzleştirdiği kitapları ve bağlama üzerine keşfettiği yeni teknikler ve sistemlerle; eğitmen, yazar ve müzisyen olarak birbirini tamamlayan üç farklı kimlikle çalışmalarını sürdürüyor. Öğretim üyemiz verdiği eğitimler ile dünyanın dört bir yanından gelen öğrencileri bağlama kültürüyle tanıştırıyor.
 
Prof. Dr. Erol Parlak ödülünü, önümüzdeki dönemde tarihi belirlenecek Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde alacak.
  • Resimler
  • Videolar
  • Dosyalar
Üniversite Tanıtım İçeriklerini Nasıl Buldunuz?
Çok İyi
İyi
Fena Değil
Kötü
Çok Kötü